BlogO MultiplaceNewsletterWikiPodporaPressKontaktLoginEnglish


 
 
 
Play Cultures [svet digitálnych hier]
  In Forma
  David Možný: Rahova
  Multiplace Expo
 

 
14. apríl 18h – 03. máj 2009, Dom umenia, SK_Bratislava
Kristian Lukič (YU)
Atrakt Art
vernisáž/výstava
 
Príďte si do Domu umenia pozrieť rozsiahlu interaktívnu výstavu o prieniku umenia a počítačových hier Play Cultures, ktorá predstaví významné osobnosti svetového mediálneho umenia, s možnosťou diskutovať o umení, popkultúre či digitálnych hrách v A4 – nultom priestore.

14/4/2009 Vernisáž 18.00

Kurátor: Kristian Lukić / Srbsko
Koordinátori: Slávo Krekovič, Ivana Madariová
Producenti: Atrakt Art, NAPON - Inštitút pre flexibilné kultúry a technológie (Nový Sad, Srbsko)
Koproducenti: Dom umenia (Národné osvetové centrum), Múzeum súčasného umenia Vojvodiny (Nový Sad, Srbsko), A4 – nultý priestor, Multiplace

Vystavujúci umelci:

AES + F (RU), Afkar Media (SY), Alon Tzarafi (IL), Fiambrera (ES), Gonzalo Frasca (UY), Jodi (BE, NL), Molleindustria (IT), Personal Cinema (GR), Persuasive Games (USA), Robert Praxmarer (AT), Serious Games Interactive (DK), Tale of Tales (BE), Vladan Joler (RS), Vladimir Todorović (RS, SG), Urtica (RS)

Výstava Play Cultures [svet digitálnych hier] so sprievodnými podujatiami bude súčasťou a zároveň dominantnou akciou 8. ročníka festivalu kultúry nových médií Multiplace v Bratislave. Po prvýkrát sa tak na Slovensku uskutoční rozsiahlejšia, pre širokú verejnosť atraktívna medzinárodná prezentácia zameraná na inovatívnu tvorbu v oblasti mediálneho umenia, predstavujúca diela kľúčových autorov.

V dnešnej dobe už mediálne umenie nie je prevratnou novinkou. Každý experiment, či alternatíva sa skôr, či neskôr inštitucionalizujú. V umení je to približne 20 rokov, no v dnešných časoch informačného boomu sa čas, za ktorý je akákoľvek progresívna vec, myšlienka, objav prijatá a „udomácnená“, skracuje geometrickým radom.
Rovnako ako napríklad pop art stal súčasťou globálneho systému umenia a následne bol absorbovaný tzv. nízkou kultúrou, sa videohry stali za posledných 15 rokov rapídnej expanzie bežnou súčasťou života rovnako ako televízia, rádio, film alebo internet. Ich status sa od alternatívy a experimentu presunul do komercie a mainstreamu.

Multimediálna výstava Play Cultures kurátorovaná Kristianom Lukićom po prvýkrát na Slovensku predstavuje súčasnú tvorbu svetových umelcov, využívajúcu jazyk počítačových hier, ukazuje ako sa dá k žánru digitálnych hier pristúpiť tvorivým a angažovaným spôsobom a prehodnocuje ich kultúrne, sociálne a vzdelávacie aspekty a potenciál. Pozostáva z 20 samostatných a sieťových hier, videí a interaktívneho vytvárania príbehu. Obsahovo zahŕňa široké spektrum tém od politickej propagandy cez hackerské techniky až po estetizmus alebo sociálne témy. Výstava ponúka nový pohľad umelcov na problematiku, spája tému interakcie digitálnych médií, umenia a kritickej práce s estetikou počítačovej kultúry.

multiplace.ning.com/events/play-cultures
facebook.com/event.php?eid=83717811531
www.msuv.org/exhibitions/2009/play09/play09.htm
   

 
15. apríl 2009 17h, A4 – nultý priestor, SK_Bratislava
Jana Zátvarnická (SK)
A4 – Asociácia združení pre súčasnú kultúru
vernisáž/výstava
 
Obrazy Jany Zátvarnickej tematizujú v „starom médiu“ kolobeh informácií medzi ľuďmi, prebiehajúci čoraz viac pomocou technológií a sietí. „Sledovanie modifikácie slov a rôznych vnemov, ich transfer cez ústne podanie a médiá až do elektronickej podoby. Finálnym výstupom je ich povýšenie na výtvarný objekt, podaný dvojdimenzionálne formou maľby.“

a4.sk/?option=com_content&task=view&id=545
multiplace.ning.com/events/in-forma
facebook.com/event.php?eid=81718352666
   
20. apríl – 06. máj 2011, Project SPACE, SK_Bratislava
David Možný (CZ)
Project SPACE
vernisáž/výstava
 
Projekt českého umelca Davida Možného vychádza z umelcovho výskumu panelového sídliska Rahova v Bukurešti v Rumunsku, stelesnenia urbanistickej utópie a zlyhania, ktoré sú smutne spojené so socialistickou minulosťou stredo- a východoeurópskych krajín. Poukazujúc na baudrillardovskú definíciu simulacra, Možný prostredníctvom priestorovej inštalácie a videoprojekcie zachytáva omyly masovej produkcie, simulácie, nápodoby klasických architektonických prvkov a ich bizarné vyznenie v rámci prefabrikovanej architektúry 70. rokov minulého storočia. Prostredníctvom digitálneho rozkladu obrazu, multiplikácií a kombinácií jeho jednotlivých častí pretvára Možný tvrdú realitu socialistického sídliska a ponúka divákovi snivú, i keď trochu apokalyptickú víziu – možno i blízkej budúcnosti.

Partneri: CEICA, Bittner Print. Mediálni partneri: Artyčok.TV, Flash Art CZ/SK
 


DFX (David Možný) je vizuálny umelec, ktorý sa posledné tri roky zaoberá digitálnymi obrazmi, pôsobí na Masarykovej Univerzite v Brne / Fakulta sociálnych štúdií a ako VJ pod menom dfx vystupuje v miestnych kluboch. Pracuje doma.
dfx-zavinac-videodesign.cz
 
   
02. 19h – 07. máj 2011, Gallery Enter, SK_Bratislava
David Strang (UK), Vincent van Uffelen (UK), Tač.ka (BIH), Jan Nálepa (CZ), Jiří Suchánek (CZ), Václav Peloušek (CZ), Ocusonic (IE), Víctor Mazón (ES/DE)
vernisáž/výstava
 
Pre festival Multiplace sa tento rok podarilo získať Galériu Enter s jej novými, neformálnymi a neopozeranými priestormi v centre Bratislavy. Na MULTIPLACE EXPO budete môcť počas festivalu nájsť prehliadku čerstvých mediálnych inštalácií, bude sa tu konať workshop a počas dvoch festivalových večerov – pondelka a štvrtka – sa v zákutiach historického objektu galérie naživo predstavia viacerí umelci v sérii performancií. EXPO ukáže rôzne polohy konceptu REMAKE – väčšina vystavených prác je inšpirovaná dejinami mediálneho umenia, niektoré vznikli špeciálne pre festival. Z výstavy by vám určite nemala ujsť projekcia na 3D objekty írskeho umelca Ocusonic-a, ktorá spracúva nahrávky z experimentálneho televízneho štúdia z 80. rokov, kresliaci stroj Václava Pelouška, ktorý bude svojou aktivitou reagovať na dáta prenášané na Multiplace stránke alebo program Jana Nálepu generujúci zvuky z partitúr slovenského umelca Milana Adamčiaka. 

Umelci: David Strang & Vincent van Uffelen (UK) / RE-PAIK / Workshop in progress, Tač.ka (BIH) / THIS IS NOT A REMAKE OF BOSNIAN-HERZEGOVINIAN NEW MEDIA ART, Jan Nálepa (CZ) / Partitura, Jiří Suchánek (CZ) / Medusa, Václav Peloušek (CZ) / Drawing machine – Stroj 02, Ocusonic (IR) / Chasing Waves Installation, Victor Mazon (ES/DE) a účastníci workshopu / Voltage Control (od 5.5.)
 
Na otvorení EXPA sa okrem dvoch živých performancií priamo v expozícii Galérie Enter, Ocusonicovho Chasing Waves Performance a koncertu Jiřího Suchánka s jeho senzorickým nástrojom Medúza, predstaví aj české duo Ondřej Merta – Václav Peloušek, kombinujúce analógovú a digitálnu videosyntézu v projekte Hurikán BM516.

Otváracie hodiny
utorok až sobota / 15 - 18 hod
 


Tač.ka (BIH) group of visual artists, uses various communication technologies for social and institutional critique. They will contribute to this year’s theme “Remake” with their “This is not a remake / There are no Bosnian-Herzegovinian new-media art pioneers”.

lutacka.com/htm/index1.html
lutacka.com/htm/news_eng.html
 
soil.ffa.vutbr.cz/~xvpelousek/index.php/cs/home
 
Ocusonic aka Esoterica is an Irish composer/ audio visual artist based in Dublin. Ireland. He has released music under a number of pseudonyms for a variety of labels including Six Degrees San Fran and Plant NY, and his audio visual work has been screenedinternationally at numerous festivals. His current output is entirely audio visual and explores a disparate collection of methods and techniques for the creation of visual music. Underpinning all of these disciplines is Ocusonics, the real-time generation of synchronous audio and visual material.

www.ocusonic.com
 
 
 
MTP 2008MTP 2007MTP 2006MTP 2005MTP 2004MTP 2003MTP 2002NewsletterWikiPodporaPressKontakt
 
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-Share Alike 2.5 Czech Republic License.